Tel.: 602 350 908

Codziennie rano  kiedy  człowiek się budzi, staje w obliczu niezwykle ważnego wyzwania – „Utrzymać otwarte oczy i nie wrócić do spania”. Jedni nie mają takiego problemu w ogóle, inni ratują się filiżanką aromatycznej kawy. Ci pierwsi nie istnieją 😛 a ci drudzy rozkoszują się kawą rozwiązując problem senności w kilka łyków. Popijając ten jakże popularny napój rzadko kiedy zastanawiamy się: ale skąd się to wzięło, jak, jaka jakość etc. ? To co dziś bierzemy jako standard ma niezwykłą historię i wiele pozytywnych właściwości wbrew powszechnym mitom. Podróż przez świat kawy, prawdziwej i naturalnej, której smak i aromat opisuje region z którego pochodzi zaczniesz właśnie tu, w palarni CoffeeDiamond.

Przed tobą wybór gatunków drugiego po wodzie najpopularniejszego napoju naszego globu. To fakt. Codziennie parzone jest ok. 450 mln. filiżanek kawy na świecie. Rocznie w tzw. Pasie Kawowym produkuje się ok. 10 mld. Kg. a za tymi liczbami stoi niezwykła historia.

LEGENDA O KAWIE

Legenda głosi że w Etiopii w regionie Kaffa, pewien pasterz kóz zauważył, że jego stadko podjada niezwykłe czerwone jagody, po których kozy stawały się…..:) pobudzone. Kiedy sam spróbował jego podejrzenia o właściwościach tychże owoców potwierdziły się, jednakże postanowił udać się na dodatkową konsultacje do swojego przewodnika duchowego. Ten słysząc o właściwościach jagód uznał, że stoją za tym moce nieczyste i wrzucił je do ognia. Po wypaleniu ziaren z jagód uniósł się niezwykły aromat po którym człowiek wpadł na to by owe ziarna zmielić i zaparzyć we wrzątku. To tylko legenda ale faktem historycznym  jest że pierwsze parzenie kawy odnotowywano właśnie w Etiopii choć i podejrzewa się o to i Jemen. Początki kawy innymi słowy nie są jasne ale wiemy że sięgają 9 w.n.e. Kawa szybko spopularyzowała się w świecie muzułmańskim w którym pierwsze Qahveh Khaneh (kawiarnie), będące domami gier towarzyskich, powstawały już w 15 wieku na półwyspie arabskim.

KAWA W EUROPIE

W Europie Kawa pojawiła się z początkiem 16 wieku za sprawą duńskich i weneckich kupców i szybko zyskiwała na popularności wypierając  piwo. W Anglii kawiarnie nazywane były Penny Universities z racjii ceny filiżanki kawy i możliwości konwersacji z najbystrzejszymi umysłami ówczesnego świata. Na wyspach brytyjskich kawiarnie były zarezerwowane, przynajmniej na początku, jedynie dla męskiej klasy wyższej, zaś Duńczycy i n\Niemcy dzielili się smakiem kawy pośród wszystkich wszem i wobec, a w słonecznej Italii jak to tam eksperymentowano ze smakiem i sposobami przyrządzania.

“ZŁE” ZIARNO

W katolickiej Europie Kawa przeszła debatę religijną niemal jak w legendzie o jej wynalezieniu jednakże tu było to faktem. Z powodu właściwości i islamskiego pochodzenia społeczeństwo chrześcijańskie początkowo ochrzciło kawę „napojem diabła”. Jakiś czas później papież Klemens VIII po degustacji czarnego wywaru postanowił że to dobra używka, ażeby wierni nie mieli problemu z zaakceptowaniem jego decyzji postanowił „ochrzcić” kawę jednocześnie ogłaszając ją wolną od „szatańskich wpływów”. W taki o to sposób kawa zyskiwała na popularności i znaczeniu aż stała się nawet standardowym komponentem wojskowych racji żywnościowych w armiach całego świata.

CZASY WSPÓŁCZESNE

Skutkiem tej historii są dzisiejsze czasy  czyli……………:biała,mała czarna, espresso, latte, cappucino, americano, fusiara, ice cold, po irlandzku etc., a konsument ma dostępną kawę w zasadzie gdzie się nie obejrzy i w każdej formie. W palarni CoffeeDiamond znajdziesz tylko naturalne ziarna, które dostarczają błogiego doświadczenia kawy. Mamy tego pewność gdyż przyjmujemy jeszcze zielone ziarno które sami wypalamy wedle doświadczenia i po przeprowadzeniu wielu degustacji, tak aby wyciągnąć najlepszy smak i aromat. Smak, który przeniesie Cię do regionu z którego pochodzą ziarna i aromat tak szlachetny że poczujesz w nim historię.